Skalne Miasto Adrspach – Pomysł na weekend

Skalne Miasto Adrspach (Adršpašské skalní město) to malowniczy skalny labirynt położony w Czechach, będący częścią Gór Stołowych. Poprzerastane mchem skały wznoszą się ku niebu nawet na ponad sto metrów, a całość okala piękny las – wszystko jest częścią największego w Czechach rezerwatu przyrody. Miejsce cieszy się nieustającą popularnością nie tylko wśród turystów spacerujących. Skalne Miasto mieszczące się przy Adrspach i sąsiednie Teplickie Skały są nie lada gratką dla wspinaczy, uznawane za jedno z najlepszych i trudnych miejsc do wspinaczki w piaskowcu na świecie. Być może dlatego, że w skałach nie można wiercić, ani w jakikolwiek sposób naruszać ich struktury. 

Przestrzegamy osoby kochające ciche i spokojne wędrówki: główny szklak prowadzący od parkingu Adrspach do jeziora jest najlepiej dostępny i bywa bardzo zatłoczony. Warto wyruszyć z samego rana lub wybrać się na spacer nie tylko najpopularniejszą trasą. Polskie długie weekendy są gwarancją dużej ilości turystów na szlaku.

My odwiedziliśmy to miejsce przy okazji studenckiej majówki spędzanej w Harachovie. Szukaliśmy urozmaicenia dla typowych wycieczek po górskich szlakach. Taki spacer zapewnił nam maksimum doznań wizualnych przy minimalnym wysiłku. Aby zdobyć Skalne Miasto wybraliśmy się autami, ale istnieje także możliwość jechania pociągiem, busem, a nawet (dla bardzo odważnych) spacerem np. z Chełmska Śląskiego. W okolicy Sudetów na pewno znajdziecie sporo miejsc oferujących wycieczki busem do Skalnego Miasta.

Przyjazd do skalnego miasta

Po przyjeździe na miejsce zaparkowaliśmy przy znajdującym się obok wejścia dużym parkingu i ruszyliśmy na spacer. Przed wejściem znajdują się budki z jedzeniem i toalety, a ceny tych przyjemności nie są wygórowane. Ilość ludzi na szlaku była na prawdę przytłaczająca, ale nie bez powodu Skalne Miasto w Adrspach przyciąga tłumy. W przeszłości skalne formacje podziwiali wielcy cesarze, a natchnienia poszukiwał sam niemiecki poeta Goethe, na którego cześć została zawieszona tablica.

Szlak rozpoczyna się przy fotogenicznym jeziorze, które przybrało kolor butelkowej zieleni. Jeśli macie tego dnia więcej czasu i mocy w nogach możecie udać się na szlak prowadzący wokół jeziora. My zdecydowaliśmy się wybrać standardowy szlak, który prowadzi do kolejnego jeziorka.

Po drodze napotkamy skały, które zadziwiają swoją formą, a wiele z nich ma oryginalne nazwy takie jak: Kochankowie, Głowa cukru czy Starosta. Oczywiście nie ominie nas też bajkowa Gotycka Brama, jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc na szlaku. Wybudowano ją w XIX w. aby pobierać opłaty, za podziwianie właśnie tych niepowtarzalnych skał. Przedsiębiorcze posunięcie! Dzisiaj cieszy oko i przywołuje skojarzenie z baśniami. Okolice Skalnego Miasta w Adrspach, zostały zauważone przez hollywoodzkich filmowców i wystąpiły w “Opowieściach z Narnii” w zimowych scenach leśnych.

Głównym szlakiem dotarliśmy do jeziorka, gdzie odbywają się krótkie rejsy opatrzone wymyśloną, zabawną opowieścią czeskich przewodników. Może to oklepana atrakcja, ale nam się podobało – zwłaszcza w obiektywie, bo skały z tej perspektywy to zupełnie coś nowego. Po zakończeniu rejsu trochę się rozproszyliśmy w tłumie. Niestety na miejscu nie ma zasięgu… także każdy poszedł innym szlakiem do parkingu.

Adrspach – Skalne Miasto

Bilety wstępu do Skalnego Miasta możecie kupić przed wejściem lub online na stronie Agencji Turystycznej Sudet

  • bilet wstępu normalny  – 14 zł
  • bilet wstępu normalny + łódka  – 30 zł
  • bilet wstępu ulgowy – 7 zł (studenci, dzieci 6+)
  • rejs łódką – 9 zł

Wejścia otwarte są w konkretnych godzinach:

  • zimą od 09:30 do 15:30,
  • jesienią i wiosną od 09:00 do 17:00,
  • latem od 08:00 do 18:00.

Skalne miasto i okolice – przydatne informacje

  • Skalne Miasto jest otwarte cały rok. Jeśli chcecie popływać łódeczkami wybierzcie się od maja do października. Lepiej udać się w środku tygodnia i nie podczas świąt i długich weekendów nawet tych obchodzonych w Polsce.
  • Koniecznie weźcie czeskie korony, można płacić złotówką, ale ceny będą wyższe.
  • Na jedzenie wstąpcie do mniejszych restauracji w okolicy. Ugoszczą was tradycyjną domową kuchnią.
  • Przewodnik nie będzie ci potrzebny, bo szlaki są dobrze oznaczone i opisane.
  • Skały możemy podziwiać w towarzystwie naszego czworonoga prowadzonego na smyczy.

Noclegi Skalne Miasto Adrspach

W okolicy Adrspach i Teblickich Skał znajduje się kilka wiosek i mniejszych skupisk zabudowań. Wszędzie cisza i spokój – idealna okolica na relaks. Noclegi oferują często tradycyjną czeską domową kuchnię.

  • Apartment Ve Mlýně Palackého 16, Teplice nad Metují
  • Penzion Čtyřlístek Nerudova 136, Teplice nad Metují
  • Apartman Horni Adrspach Horni Adrspach 142, Adršpach

Jeśli nie korzystaliście jeszcze z Airbnb mamy dla Was sposób jak zaoszczędzić 100 zł na Waszą kolejną wyprawę! Wystarczy, że zarejestrujecie się przez nasz link polecający! Udanego wypoczynku!
KLIK

Moim zdaniem to jedno z najładniejszych miejsc w Czechach, które jest dostępne dla polskich turystów na wyciągnięcie ręki. Poza tym, Skalne Miasto Adrspach jest bardzo wdzięcznym miejscem do fotografii, aczkolwiek warto zboczyć z najbardziej popularnego szlaku. Podziwiać te piękne skały możemy również w dni, które nie będą zachęcały tłumów turystów do wycieczek. Wybierzcie środek tygodnia lub z pozoru nieciekawą aurę, bo w skalnym mieście deszcze i lekkie mgły mogą stworzyć niepowtarzalne sceny do zdjęć.

Spotkajmy się na szlaku!