Puszcza Notecka na rowerze

Żeby zwolnić codzienne tempo wystarczy regularnie dawkować kontakt z naturą – proste! Spacery w lesie przepisywane są w niektórych krajach przez lekarzy. Taka wędrówka obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Często zapominamy o tym, że czas spędzony na świeżym powietrzu jest źródłem szczęścia, którego bezsensownie szukamy przed telewizorem. Dzisiaj opiszemy naszą wycieczkę rowerową, której tematem głównym był las. Tym razem odjechaliśmy trochę dalej od Poznania – do miasteczka Obrzycko leżącego nad Wartą.

Jednodniowa wycieczka rowerowa w okolicy Poznania.

Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę rowerową z myślą o obcowaniu z naturą. Chcieliśmy aktywnie odpocząć od komputerów, a przy okazji odkryć nowe miejsce. Ten kierunek okazał się strzałem w dziesiątkę! Niezbyt uczęszczane i z długą utwardzoną Białą Drogą prowadzącą przez las. Nie jestem pewna czy to obrzeże Puszczy Noteckiej czy już jej serce, ale jest na prawdę pięknie!

Jeśli macie ochotę uciec na chwilę z miasta i pooddychać lasem proponujemy wrzucić rowery na auto i jechać właśnie w okolice Obrzycka. 30 km pętla w takich okolicznościach przyrody to czysta przyjemność! Na pewno nie spotkamy tu wielu innych rowerzystów, ale jest okazja spotkać niejedną sarenkę.

Rozpoczęliśmy w Obrzycku, na parkingu obok kościoła Piotra i Pawła. Miasteczko jest małe, ale dość urocze. Kilka zabytków i oldschoolowa cegła – jest klimat, choć nie każdemu z nim po drodze. Warto podjechać na rynek główny po zapas wody i słodyczków oraz na drugi brzeg Warty, skąd roztacza się piękny widok na zabudowę. Polecamy również wybrać się na spacer do Pałacu należącego do UAMu.

Przebieg trasy

Plus minus to przebieg wycieczki rowerowej, którą proponujemy. Początkowo trasa prowadzi asfaltem, ale dość szybko wjeżdżamy do lasu na Białą Drogę. Tam już spokojne pedałowanie przez las. Droga jest dobrze utwardzona i nie ma problemu z przejazdem. Gdy dojedziemy do asfaltu należy skręcić w prawo i jechać aż naszej drogi nie przetnie ścieżka rowerowa. Niestety google nie złapały do końca przebiegu tej ścieżki rowerowej, ale na pewno jej nie przeoczycie.

Droga rowerowa, która z Obornik prowadzi do Stobnicy to malownicza trasa poprowadzona na granicy Puszczy Noteckiej. Gwarantuje bezpieczną jazdę i piękne widoki. Przez 12 km (!) możemy spokojnie cieszyć się bliskością lasu. Alternatywnie możecie wybrać się do Obornik i stąd wyruszyć tam i z powrotem – to będzie aż 24 km elegancko przebytych w lesie.

Do Puszczy Noteckiej na pewno będziemy wracać! Na tej wycieczce poznaliśmy tylko maleńki wycinek, ale zapowiada się rewelacyjnie i bardzo fotogenicznie. Może ktoś z Was był w tych okolicach i może polecić jakieś piękne miejsce?